30LVQ10RK-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
30LVQ10RK-R
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyschlag/Draloric
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 400VAC NP0 RADIAL
Manufacturer :
Product Category :
Ceramic Capacitors
Composition :
Ceramic
Terminal Pitch :
7.5mm
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
10pF
Series :
Cera-Mite 30LV
Packing Method :
TR
Voltage - Rated AC :
300V
Tolerance :
±10%
Temperature Characteristics Code :
C0G
Size Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
42 Weeks
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.331Dia 8.40mm
Ratings :
X1, Y2
Operating Temperature :
-30°C~125°C
Lead Style :
Straight
Applications :
Safety
Width :
4.7mm
Lead Pitch :
6.4008mm
Package / Case :
Radial, Disc
Dielectric :
C0G
Height Seated (Max) :
0.457 11.60mm
Lead Spacing :
0.252 6.40mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Bulk
Rated (AC) Voltage (URac) :
400V
Mounting Type :
Through Hole
Diameter :
8.4mm
Voltage - Rated :
400VAC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Radial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
30LVQ10RK-R
Cera-Mite 30LV 10pF 400VAC Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.331Dia 8.40mm -30°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
30LVQ10RK-R Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.331Dia 8.40mm.The component always operates in 400V rated (AC) voltage (URac).The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 6.4008mm.
30LVQ10RK-R Features
a size/dimension of 0.331Dia 8.40mm
has rated (AC) voltage of 400V
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
30LVQ10RK-R Applications
There are a lot of Vishay Cera-Mite
30LVQ10RK-R applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 1000PF 6KV Z5U RADIAL
    CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL
    CAP CER 10000PF 3KV Y5V RADIAL
    CAP CER 0.1UF 400VAC Y5V RADIAL
    CAP CER 0.1UF 2KV Y5V RADIAL