30KPA84A-B
Mfr.Part #
30KPA84A-B
Manufacturer
Littelfuse
Description
TVS DIODE 84VWM 139.2VC P600
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diode Element Material :
SILICON
Factory Lead Time :
18 Weeks
Number of Elements :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
P600, Axial
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
217.7A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Power Dissipation-Max :
8W
Pbfree Code :
yes
Power Line Protection :
No
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Voltage - Breakdown (Min) :
93.8V
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
30000W
Configuration :
Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
ECCN Code :
EAR99
Case Connection :
Isolated
Polarity :
Unidirectional
Power - Peak Pulse :
30000W 30kW
Clamping Voltage :
139.2V
Reverse Standoff Voltage :
84V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mount :
Through Hole
Terminal Form :
Wire
Mounting Type :
Through Hole
Pin Count :
2
Peak Pulse Current :
217.7A
Peak Pulse Power :
30kW