30KPA72AE3/TR13
Mfr.Part #
30KPA72AE3/TR13
Description
TVS DIODE 72VWM 114VC P600
Product Category :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power - Peak Pulse :
30000W 30kW
Voltage - Breakdown (Min) :
80.4V
Element Configuration :
Single
Base Part Number :
30KPA72
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Clamping Voltage :
114V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Number of Pins :
2
11 Weeks
Number of Unidirectional Channels :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
72V
Reverse Standoff Voltage :
72V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Direction :
Unidirectional
Peak Pulse Current :
265.8A
Unidirectional Channels :
Peak Pulse Power :
30kW
Supplier Device Package :
P600
Contact Plating :
Tin
Zener
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
265.8A
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
175°C
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
114V