30KPA71CE3/TR13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
30KPA71CE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
P600, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 71VWM P600
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Number of Bidirectional Channels :
1
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Zener
Applications :
GENERAL PURPOSE
Type :
Zener
Reverse Standoff Voltage :
71V
Power - Peak Pulse :
30000W 30kW
Mounting Type :
Through Hole
Power Line Protection :
No
Peak Pulse Power :
30kW
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Base Part Number :
30KPA71
Published :
Voltage - Breakdown (Min) :
74.75V
Factory Lead Time :
11 Weeks
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
P600
Package / Case :
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
71V
Max Operating Temperature :
175°C