30KPA43A-HR
Mfr.Part #
30KPA43A-HR
Manufacturer
Littelfuse
Description
TVS DIODE 43VWM 73VC P600
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Power Dissipation-Max :
8W
Series :
30KPA-HR
Configuration :
Single
Package / Case :
P600, Axial
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Breakdown (Min) :
48V
Mount :
Through Hole
Terminal Form :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Peak Pulse Power :
30kW
Number of Terminations :
2
Peak Pulse Current :
415.1A
Diode Element Material :
SILICON
Power Line Protection :
No
Unidirectional Channels :
1
Factory Lead Time :
20 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Operating Temperature :
-55°C~175°C TA
Polarity :
Unidirectional
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Number of Elements :
1
Power - Peak Pulse :
30000W 30kW
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Reverse Standoff Voltage :
43V
Through Hole
Case Connection :
Isolated
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
30000W
Clamping Voltage :
73V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
415.1A