30KPA42CE3/TR13
Mfr.Part #
30KPA42CE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 42VWM P600
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Pulse Power :
30kW
RoHS Status :
RoHS Compliant
Base Part Number :
30KPA42
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Bidirectional Channels :
1
Power - Peak Pulse :
30000W 30kW
Published :
Number of Bidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
44.19V
Mount :
Through Hole
Composition :
Zener
Factory Lead Time :
11 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
42V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Package / Case :
P600, Axial
Max Operating Temperature :
175°C
Mounting Type :
Through Hole
Supplier Device Package :
P600
Reverse Standoff Voltage :
42V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ