30KPA39A
Mfr.Part #
30KPA39A
Manufacturer
Littelfuse
Description
TVS DIODE 39VWM 67.2VC P600
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Polarity :
Unidirectional
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Case Connection :
Isolated
Number of Terminations :
2
Zener
Number of Pins :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Termination :
Axial
Diode Element Material :
SILICON
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Clamping Voltage :
67.2V
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Reverse Standoff Voltage :
39V
Pin Count :
Test Current :
20mA
Operating Supply Voltage :
39V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Reverse Breakdown Voltage :
43.6V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Unidirectional Channels :
1
Configuration :
Single
Number of Elements :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Series :
30KPA
Peak Pulse Power :
30kW
Lead Free :
Lead Free
Max Surge Current :
450.9A
Terminal Form :
Wire
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
GENERAL PURPOSE
Breakdown Voltage :
43.6V
Peak Pulse Current :
450.9A
Package / Case :
P600, Axial
Power Dissipation-Max :
8W
Leakage Current :
2mA
Pbfree Code :
yes
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
30000W
Power - Peak Pulse :
30000W 30kW
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
67.2V