30KPA288CA-HR
Mfr.Part #
30KPA288CA-HR
Manufacturer
Littelfuse
Description
TVS DIODE 288VWM 469.9VC P600
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
30000W
ECCN Code :
EAR99
Power Dissipation-Max :
8W
Peak Pulse Power :
30kW
Terminal Form :
Wire
Factory Lead Time :
22 Weeks
Series :
30KPA-HR
Voltage - Breakdown (Min) :
321.7V
Reverse Standoff Voltage :
288V
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Number of Terminations :
2
Package / Case :
P600, Axial
Configuration :
Single
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Polarity :
Bidirectional
Case Connection :
Isolated
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Bidirectional Channels :
1
Diode Element Material :
SILICON
Mounting Type :
Clamping Voltage :
469.9V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Elements :
1
Peak Pulse Current :
64.5A
Operating Temperature :
-55°C~175°C TA
Power - Peak Pulse :
30000W 30kW
Published :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
64.5A