30KPA258CAE3/TR13
Mfr.Part #
30KPA258CAE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 258VWM 416.4VC P600
Manufacturer :
Microchip Technology
Factory Lead Time :
11 Weeks
Contact Plating :
Tin
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
72.8A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
416.4V
Composition :
Zener
Clamping Voltage :
416.4V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
P600, Axial
Mount :
Through Hole
Voltage - Breakdown (Min) :
288.2V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Peak Pulse Current :
72.8A
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Published :
Bidirectional Channels :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
P600
Peak Pulse Power :
30kW
Power - Peak Pulse :
30000W 30kW
Base Part Number :
30KPA258
Mounting Type :
Through Hole
Number of Bidirectional Channels :
1
Reverse Standoff Voltage :
258V
Power Line Protection :
No
Max Operating Temperature :
175°C
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
258V