30KPA258A-HR
Mfr.Part #
30KPA258A-HR
Description
TVS DIODE 258VWM 416.4VC P600
Not Applicable
Unidirectional Channels :
1
Peak Pulse Power :
30kW
Number of Elements :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
72.8A
Package / Case :
P600, Axial
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Factory Lead Time :
20 Weeks
Voltage - Breakdown (Min) :
288.2V
Polarity :
Unidirectional
Power - Peak Pulse :
30000W 30kW
ECCN Code :
EAR99
Published :
Clamping Voltage :
416.4V
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diode Element Material :
SILICON
Reverse Standoff Voltage :
258V
Mount :
Through Hole
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
30000W
Peak Pulse Current :
72.8A
Operating Temperature :
-55°C~175°C TA
Series :
30KPA-HR
Power Line Protection :
No
Configuration :
Single
Terminal Form :
Wire
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Case Connection :
Isolated
Power Dissipation-Max :
8W