30KPA240CA-HR
Mfr.Part #
30KPA240CA-HR
Description
TVS DIODE 240VWM 387VC P600
Power - Peak Pulse :
30000W 30kW
Bidirectional Channels :
1
Peak Pulse Power :
30kW
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Package / Case :
P600, Axial
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
30000W
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diode Element Material :
SILICON
Operating Temperature :
-55°C~175°C TA
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
78.3A
Factory Lead Time :
18 Weeks
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Configuration :
Single
Mounting Type :
Through Hole
Power Dissipation-Max :
8W
Series :
30KPA-HRA
ECCN Code :
EAR99
Peak Pulse Current :
78.3A
Published :
Polarity :
Bidirectional
Power Line Protection :
No
Terminal Form :
Wire
Voltage - Breakdown (Min) :
268.1V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Clamping Voltage :
387V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Case Connection :
Isolated
Number of Elements :
1
Reverse Standoff Voltage :
240V