30KPA216CA-HR
Mfr.Part #
30KPA216CA-HR
Manufacturer
Littelfuse
Description
TVS DIODE 216VWM 348.6VC P600
Manufacturer :
Littelfuse
No
Bidirectional Channels :
1
Number of Terminations :
2
Clamping Voltage :
348.6V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Form :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~175°C TA
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
86.9A
Power Dissipation-Max :
8W
Voltage - Breakdown (Min) :
241.3V
Peak Pulse Power :
30kW
Peak Pulse Current :
86.9A
Type :
Zener
Diode Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
Reverse Standoff Voltage :
216V
Package / Case :
P600, Axial
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarity :
Bidirectional
Published :
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
30000W
Power - Peak Pulse :
30000W 30kW