30KPA168CA-HR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
30KPA168CA-HR
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
P600, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 168VWM 272.4VC P600
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Mounting Type :
Through Hole
Diode Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Clamping Voltage :
272.4V
Peak Pulse Current :
111.2A
Package / Case :
P600, Axial
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Number of Elements :
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
111.2A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power - Peak Pulse :
30000W 30kW
Operating Temperature :
-55°C~175°C TA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reverse Standoff Voltage :
168V
Power Dissipation-Max :
8W
Power Line Protection :
No
Type :
Zener
Configuration :
Single
Mount :
Through Hole
Polarity :
Bidirectional
Terminal Form :
Wire
Factory Lead Time :
22 Weeks
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY, UL RECOGNIZED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Breakdown (Min) :
187.7V
Peak Pulse Power :
30kW