30KPA160A-HRA
Mfr.Part #
30KPA160A-HRA
Manufacturer
Littelfuse
Description
TVS DIODE 160VWM 252.6VC P600
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
P600, Axial
Diode Element Material :
SILICON
Power - Peak Pulse :
30000W 30kW
Voltage - Breakdown (Min) :
178.7V
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
120A
Clamping Voltage :
252.6V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
Wire
Unidirectional Channels :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Through Hole
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
30000W
Polarity :
Unidirectional
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
30KPA-HRA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Elements :
1
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Peak Pulse Power :
30kW
Reverse Standoff Voltage :
160V
Peak Pulse Current :
120A
Operating Temperature :
-55°C~175°C TA
Case Connection :
Isolated
Factory Lead Time :
18 Weeks
Power Dissipation-Max :
8W