30HFU-400
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
30HFU-400
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-203AB, DO-5, Stud
Datasheet
Download
Description
UFR,FRR
Stock
561
In Stock :
561
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Voltage - Rated DC :
400V
Forward Voltage :
1.45V
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Package / Case :
DO-203AB, DO-5, Stud
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
1999
Packaging :
Bulk
Peak Reverse Current :
35μA
Base Part Number :
30HFU
Max Surge Current :
475A
Recovery Time :
60 ns
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Current :
30A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
35μA @ 400V
Average Rectified Current :
30A
Reverse Recovery Time :
80 ns
Element Configuration :
Single
Supplier Device Package :
DO-203AB
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.45V @ 30A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
400V
Max Reverse Voltage (DC) :
400V
Current - Average Rectified (Io) :
30A
Operating Temperature - Junction :
-40°C~125°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Lead Free :
Lead Free
Polarity :
Standard
Reverse Voltage :
400V
Mount :
Chassis, Stud
Current Rating :
30A
Diode Type :
Standard
Datasheets
30HFU-400
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.45V @ 30A -40°C~125°C 35μA @ 400V Bulk DO-203AB, DO-5, Stud Chassis, Stud Mount
30HFU-400 Overview
The reverse voltage should be 400V.In this device, there is an average rectified current of 30A volts.30A is its maximum current rating, which is the maximum current that a fuse can handle without deteriorating.This is the maximum amount of 475A surge current that can be used.As the data chart indicates, the peak reverse is 35μA.
30HFU-400 Features
an average rectified current of 30A volts
a current rating of 30A
the peak reverse is 35μA
30HFU-400 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
30HFU-400 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB