3094-561KS
Mfr.Part #
3094-561KS
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 560NH 510MA 190MOHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Pbfree Code :
No
Frequency - Self Resonant :
170MHz
Lead Free :
Contains Lead
JESD-609 Code :
e0
Package / Case :
Nonstandard
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Quality Factor-Min (at L-nom) :
70
Mounting Type :
Surface Mount
Material - Core :
Iron
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Published :
Shielding :
No
Height Seated (Max) :
0.133 3.38mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Case/Size Code :
Height :
3.56mm
Series :
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Packing Method :
TR, 13 INCH
Inductance :
560nH
Q @ Freq :
70 @ 25MHz
Q Factor :
70
Size / Dimension :
0.155Lx0.125W 3.93mmx3.17mm
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Max DC Current :
510mA
Depth :
3.38mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR
Test Frequency :
25MHz
DC Resistance (DCR) :
190mOhm Max
Factory Lead Time :
15 Weeks
Tolerance :
±10%
Radiation Hardening :
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current Rating :
510mA
Datasheets
3094-561KS
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD