3090R-222G
Mfr.Part #
3090R-222G
Package / Case
2-SMD
Description
FIXED IND 2.2UH 240MA 1.3OHM SMD
Inductance :
2.2μH
Material - Core :
Iron Powder
Test Frequency :
7.9MHz
Series :
3090R
DC Resistance (DCR) :
1.3Ohm Max
Frequency - Self Resonant :
80MHz
JESD-609 Code :
e1
Max DC Current :
240mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.100Lx0.100W 2.54mmx2.54mm
Pbfree Code :
yes
Quality Factor-Min (at L-nom) :
25
Package / Case :
2-SMD
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag3.8Cu0.7)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Q Factor :
25
Construction :
Epoxy Encapsulated
Packing Method :
TR, 7 INCH
Height :
1.27mm
SMD/SMT
Number of Pins :
2
Q @ Freq :
25 @ 7.9MHz
Height Seated (Max) :
0.050 1.27mm
Depth :
2.79mm
Tolerance :
±2%
Current Rating :
240mA
Datasheets
3090R-222G
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD