3090R-152F
Mfr.Part #
3090R-152F
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.5UH 250MA 1.2OHM SMD
Fixed Inductors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Q @ Freq :
24 @ 7.9MHz
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Current Rating :
250mA
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Series :
3090R
Number of Functions :
1
Shielding :
No
Material - Core :
Iron Powder
Q Factor :
24
Frequency - Self Resonant :
90MHz
Tolerance :
±1%
Height :
1.27mm
Package / Case :
2-SMD
HTS Code :
Number of Pins :
2
Test Frequency :
7.9MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, 7 INCH
DC Resistance (DCR) :
1.2Ohm Max
Inductance :
1.5μH
Number of Terminations :
2
Case/Size Code :
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.050 1.27mm
Max DC Current :
250mA
Depth :
2.79mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e1
Quality Factor-Min (at L-nom) :
24
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.100Lx0.100W 2.54mmx2.54mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag3.8Cu0.7)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Construction :
Epoxy Encapsulated
Datasheets
3090R-152F
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD