3090R-122F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3090R-122F
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.2UH 265MA 1.1OHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Series :
3090R
Height Seated (Max) :
0.050 1.27mm
Published :
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e1
Inductance :
1.2μH
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag3.8Cu0.7)
Size / Dimension :
0.100Lx0.100W 2.54mmx2.54mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Number of Functions :
1
Q Factor :
24
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
15 Weeks
Radiation Hardening :
No
Quality Factor-Min (at L-nom) :
24
Test Frequency :
7.9MHz
Material - Core :
Iron Powder
Case/Size Code :
HTS Code :
Max DC Current :
265mA
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR, 7 INCH
Depth :
2.79mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
Epoxy Encapsulated
Shielding :
No
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
2
Q @ Freq :
24 @ 7.9MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
1.27mm
Package / Case :
2-SMD
Frequency - Self Resonant :
95MHz
Current Rating :
265mA
DC Resistance (DCR) :
1.1Ohm Max
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
3090R-122F
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD