3046L-1-503
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3046L-1-503
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Module, Wire Leads, Threaded
Datasheet
Download
Description
SENSOR LINEAR 3.81MM WIRE LEADS
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
Resistance :
50kOhm
Length :
40.41mm
Published :
Termination Style :
Wire Leads
Depth :
5.69mm
Termination :
Lead Wire
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size Code :
Package / Case :
Module, Wire Leads, Threaded
Contact Plating :
Silver
HTS Code :
For Measuring :
Linear Position
Mount :
Chassis Mount
Temperature Coefficient :
-10001000 ppm/°C
Resistance Tolerance :
±20%
Rated Power Dissipation (P) :
0.125W
Taper :
Linear
Power Rating :
125mW
Mounting Type :
Chassis Mount
Linearity :
±5%
Construction :
Sealed
Base Part Number :
3046L
Tolerance :
20%
Actuator Type :
Round Shaft
Composition :
Potentiometer
Linear Range :
0 ~ 3.81mm (0 ~ 0.15)
Military Standard :
Not
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
3046L-1-503
Bourns, Inc. 3046L-1-503
For Measuring Linear Position Wire Leads Round Shaft -55°C~125°C ±5% Module, Wire Leads, Threaded
3046L-1-503 Overview
Sensors for measuring linear position are packaged in Module, Wire Leads, Threaded packages for protection. A Bulk package houses this electronic component. It is possible for linear position measurement sensors to resist the passage of currents at 50kOhm. The linear position measuring sensor should dissipate 0.125W without causing any damage.
3046L-1-503 Features
Operating Temperature: -55°C~125°C
Mount: Chassis Mount
Package / Case: Module, Wire Leads, Threaded
Mounting Type: Chassis Mount
Linear Range: 0 ~ 3.81mm (0 ~ 0.15)
Resistance Tolerance: ±20%