3046L-1-502
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3046L-1-502
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Module, Wire Leads, Threaded
Datasheet
Download
Description
SENSOR LINEAR 3.81MM WIRE LEADS
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
ECCN Code :
EAR99
Published :
Factory Lead Time :
11 Weeks
Composition :
Potentiometer
Depth :
5.69mm
Base Part Number :
3046L
Linearity :
±5%
Contact Plating :
Silver
Construction :
Sealed
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
-10001000 ppm/°C
For Measuring :
Linear Position
Actuator Type :
Round Shaft
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Military Standard :
Not
Power Rating :
125mW
Length :
40.41mm
Termination :
Lead Wire
Package / Case :
Module, Wire Leads, Threaded
Mounting Type :
Chassis Mount
Termination Style :
Wire Leads
Tolerance :
20%
Resistance Tolerance :
±20%
Mount :
Chassis Mount
Linear Range :
0 ~ 3.81mm (0 ~ 0.15)
Resistance :
5kOhm
Taper :
Linear
Rated Power Dissipation (P) :
0.125W
Size Code :
Datasheets
3046L-1-502
Bourns, Inc. 3046L-1-502
For Measuring Linear Position Wire Leads Round Shaft -55°C~125°C ±5% Module, Wire Leads, Threaded
3046L-1-502 Overview
As a measure of protection, the linear position measuring sensors are housed in Module, Wire Leads, Threaded packages. There is an electronic component packaged in the Bulk. Sensors for linear position measuring can oppose the passage of currents that are 5kOhm. ldeally, linear position measuring sensors dissipate 0.125W power.
3046L-1-502 Features
Operating Temperature: -55°C~125°C
Mount: Chassis Mount
Package / Case: Module, Wire Leads, Threaded
Mounting Type: Chassis Mount
Linear Range: 0 ~ 3.81mm (0 ~ 0.15)
Resistance Tolerance: ±20%