303CMQ100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
303CMQ100
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
PRM4
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 150A PRM4
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Mounting Type :
Chassis Mount
Packaging :
Bulk
Diode Type :
Schottky
Current - Average Rectified (Io) :
150A
Factory Lead Time :
6 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
PRM4
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
4.5mA @ 100V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
910mV @ 150A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Datasheets
303CMQ100
SMC Diode Solutions 303CMQ100
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C PRM4 Chassis Mount
303CMQ100 Overview
303CMQ100 Features
303CMQ100 Applications
There are a lot of SMC Diode Solutions
303CMQ100 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    TVS DIODE 75VWM 122VC P600
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23