301CNQ050
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
301CNQ050
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
PRM4
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 50V 150A PRM4
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
50V
Package / Case :
PRM4
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
690mV @ 150A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10mA @ 50V
Diode Type :
Schottky
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Average Rectified (Io) :
150A
Published :
2016
Factory Lead Time :
6 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Chassis Mount
Supplier Device Package :
PRM4 (Non-Isolated)
Datasheets
301CNQ050
SMC Diode Solutions 301CNQ050
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C PRM4 Chassis Mount