300AWSP4J2GRYVS21RE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
300AWSP4J2GRYVS21RE
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Termination Style :
PC Pin
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage - Rated DC :
20V
Contact Resistance :
0.01mOhm
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated AC :
20V
Body Length or Diameter :
15.748mm
Housing Material :
Glass Filled Nylon
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Terminal Material :
Circuit :
SPDT
Current Rating :
100mA
Electrical Life :
30,000 Cycles
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VRMS V
Body Breadth :
8.128 mm
Actuator Length :
0.91 inch
PCB Hole Count :
7
Color - Actuator/Cap :
Black
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Switch Function :
Mom-Off-Mom
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Contact Plating :
Silver
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Termination :
PC Pin
Illumination Type :
Illuminated
Factory Lead Time :
9 Weeks
Actuator Material :
Nylon
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Power Rating :
400mW
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Actuator Type :
Paddle
Actuator Marking :
No Marking
Contact Function :
(ON)-OFF-(ON)
Published :
Body Height :
11.684mm
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Mount :
Through Hole
Feature :
Epoxy Sealed Terminals
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
300A
Length - Termination :
0.185 inch