300AWSP3J1M6QE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
300AWSP3J1M6QE
Manufacturer
E-Switch
Description
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Actuator Type :
Concave (Standard V)
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Termination Style :
PC Pin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Body Height :
12.7mm
Terminal Material :
COPPER ALLOY
Switch Function :
On-Off-On
Feature :
Epoxy Sealed Terminals
Housing Material :
Glass Filled Nylon
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
300A
Actuator Marking :
No Marking
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Electrical Life :
30,000 Cycles
Illumination Type :
Illuminated
Circuit :
SPDT
Packaging :
Bulk
Length - Termination :
0.117 inch
Voltage - Rated AC :
120V
Current Rating :
5A
Mount :
Through Hole
Termination :
PC Pin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color - Actuator/Cap :
Black
PCB Hole Count :
5
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VRMS V
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Plating :
Silver
ECCN Code :
EAR99
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Contact Current(AC)-Max :
2A
Contact Resistance :
0.01mOhm
Contact Current(DC)-Max :
5A
Actuator Angle :
25 deg
Center Contact Material :
Voltage - Rated DC :
28V
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Actuator Material :
Nylon
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Actuator Length :
0.536 inch
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC