30-9513-10H
Mfr.Part #
30-9513-10H
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
Description
CONN IC DIP SOCKET 30POS GOLD
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
IC Sockets
Contact Finish - Post :
Tin
Additional Feature :
LOW PROFILE; UL 94V-0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Body Depth :
0.165 inch
Contact Finish - Mating :
Gold
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post :
200.0μin 5.08μm
Mounting Type :
Through Hole
Feature :
Closed Frame
PCB Contact Row Spacing :
0.9 mm
JESD-609 Code :
e3
Termination :
Solder
Packaging :
Bulk
Lead Length :
3.175mm
Contact Style :
RND PIN-SKT
Contact Material - Post :
Brass
ECCN Code :
EAR99
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Factory Lead Time :
5 Weeks
Number of Contacts :
30
Body Length or Diameter :
3 inch
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Pbfree Code :
yes
Number of Rows :
2
Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Published :
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Body Breadth :
1 inch
Number of Positions or Pins (Grid) :
30 (2 x 15)
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Type :
DIP, 0.9 (22.86mm) Row Spacing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material - Mating :
BERYLLIUM COPPER
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Current Rating :
3A
Termination Post Length :
0.125 3.18mm
Number of Positions :
30
Lead Pitch :
2.54mm
Series :
Lo-PRO®file, 513
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
30-9513-10H
Introducing IC Sockets Aries Electronics, Inc. 30-9513-10H from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~105°C, Type:DIP, 0.9 (22.86mm) Row Spacing, 30-9513-10H pinout, 30-9513-10H datasheet PDF, 30-9513-10H amp .Beyond IC Sockets Aries Electronics, Inc. 30-9513-10H ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Manufacturer related products
    CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH