3.0SMI16A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3.0SMI16A
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC SMC
Stock
30
In Stock :
30
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Line Protection :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
26V
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
8 Weeks
Unidirectional Channels :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Series :
3.0SMI
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
115.4A
Voltage - Breakdown (Min) :
17.8V
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Type :
Zener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
16V