3.0SMCJ40A
Mfr.Part #
3.0SMCJ40A
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 47.8VWM 64.5VC DO214AB
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Series :
3.0SMCJ
Pin Count :
2
Unidirectional Channels :
1
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Working Voltage :
40 V
Reverse Standoff Voltage :
40V
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Qualification :
Package :
Digi-Reel?
Diode Configuration :
Single
Direction Type :
Uni-Directional
Peak Pulse Power Dissipation :
3kW
Breakdown Voltage :
44.4 V
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Type :
Zener
Termination Style :
SMD/SMT
Capacitance @ Frequency :
Applications :
Telecom
Clamping Voltage :
83.33 V
Voltage - Breakdown (Min) :
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
64.5V
Polarity :
Unidirectional
Number of Elements per Chip :
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
46.5A
Product Type :
TVS Diodes
Package Type :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
40V