3.0SMCJ11A-13
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3.0SMCJ11A-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR SMC
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Supplier Device Package :
SMC
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
164.8A
Unidirectional Channels :
1
Product Status :
Active
Voltage - Breakdown (Min) :
12.2V
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
RoHS :
Details
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
18.2V
Type :
Zener
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
11V
Package :
Tape and Reel (TR)
Brand :
Series :
3.0SMCJ
Power Line Protection :
No
Capacitance @ Frequency :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)