2U3809K33QDBVRG4Q1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2U3809K33QDBVRG4Q1
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT23-3
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Supervisors
Number of Pins :
3
Supply Voltage :
3.3V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Min Supply Voltage :
2V
Number of Functions :
1
Undervoltage Threshold :
2.87V
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
Gull wing
Operating Supply Current :
30µA
Type :
Simple Reset/Power-On Reset
Reset Timeout :
120ms Minimum
Quiescent Current :
9μA
Watchdog Timer :
No
Mount :
Surface Mount
Adjustable Threshold :
No
Number of Channels :
1
Length :
2.9mm
JESD-609 Code :
e4
Reset :
Active Low
Max Power Dissipation :
437mW
ECCN Code :
EAR99
Threshold Voltage :
+2.93V
Max Supply Current :
30µA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Series :
Automotive, AEC-Q100
Power Dissipation :
437mW
Base Part Number :
3809K33
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Max Supply Voltage :
6V
Number of Voltages Monitored :
Max Reset Threshold Voltage :
2.99V
Terminal Position :
Dual
Lead Free :
Lead Free
Terminal Pitch :
0.95mm
Overvoltage Threshold :
2.99V
Voltage - Threshold :
2.93V
Output :
Push-Pull, Totem Pole
Min Reset Threshold Voltage :
2.87V