2SB1698T100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2SB1698T100
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
TO-243AA
Datasheet
Download
Description
TRANS PNP 30V 1.5A MPT3
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Package / Case :
TO-243AA
Pin Count :
3
Length :
4.7mm
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Emitter Base Voltage (VEBO) :
-6V
Max Breakdown Voltage :
30V
Number of Pins :
3
Case Connection :
COLLECTOR
Transistor Element Material :
SILICON
Height :
1.4mm
Pbfree Code :
yes
Max Collector Current :
1.5A
Transistor Type :
PNP
Transition Frequency :
280MHz
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
30V
Collector Emitter Saturation Voltage :
-200mV
Transistor Application :
AMPLIFIER
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
270 @ 100mA 2V
JESD-609 Code :
e2
Element Configuration :
Single
hFE Min :
270
Power - Max :
2W
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Current - Collector Cutoff (Max) :
100nA ICBO
Published :
Number of Elements :
1
Gain Bandwidth Product :
280MHz
Terminal Form :
Flat
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Base Part Number :
2SB1698
Number of Terminations :
Operating Temperature :
150°C TJ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
500mW
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
370mV @ 50mA, 1A
Width :
2.7mm
Max Frequency :
100MHz
Continuous Collector Current :
-1.5A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
7 Weeks
Collector Emitter Breakdown Voltage :
30V
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Finish :
TIN COPPER
HTS Code :
Collector Base Voltage (VCBO) :
Polarity/Channel Type :
PNP
Datasheets
2SB1698T100
ROHM Semiconductor 2SB1698T100
2SB1698T100 Overview
As dc = Ic/Ib, DC current gain is the ratio of base current to collector current, and DC current gain for this device is 270 @ 100mA 2V.The collector emitter saturation voltage is -200mV, which allows for maximum design flexibility.When VCE saturation is 370mV @ 50mA, 1A, transistor means Ic has reached transistors maximum value (saturated).Continuous collector voltage should be kept at -1.5A for high efficiency.Emitter base voltages of -6V can achieve high levels of efficiency.In the part, the transition frequency is 280MHz.This device can take an input voltage of 30V volts before it breaks down.A maximum collector current of 1.5A volts can be achieved.
2SB1698T100 Features
the DC current gain for this device is 270 @ 100mA 2V
a collector emitter saturation voltage of -200mV
the vce saturation(Max) is 370mV @ 50mA, 1A
the emitter base voltage is kept at -6V
a transition frequency of 280MHz