2SB1216T-TL-H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2SB1216T-TL-H
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
TRANS PNP 100V 4A TPFA
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Collector Base Voltage (VCBO) :
120V
Lifecycle Status :
LAST SHIPMENTS (Last Updated: 1 week ago)
Transistor Application :
SWITCHING
Halogen Free :
Halogen Free
Factory Lead Time :
8 Weeks
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Operating Temperature :
150°C TJ
Frequency :
180MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Transition Frequency :
130MHz
Transistor Type :
PNP
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
100V
Terminal Form :
Gull wing
Base Part Number :
2SB1216
Lead Free :
Lead Free
hFE Min :
70
Emitter Base Voltage (VEBO) :
6V
Collector Emitter Breakdown Voltage :
100V
Current - Collector Cutoff (Max) :
1μA ICBO
Polarity/Channel Type :
PNP
Published :
2012
Package / Case :
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Number of Elements :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Position :
Single
Pin Count :
3
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
3
Max Power Dissipation :
1W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
500mV @ 200mA, 2A
Frequency - Transition :
130MHz
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
200 @ 500mA 5V
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Max Collector Current :
4A