2SB-NWA12H
Mfr.Part #
2SB-NWA12H
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
Description
LED LAMP T2 ANSI NO. 2 12V SLIDE
Manufacturer :
Product Category :
Lens Type :
WATER CLEAR
Forward Current-Max :
0.025A
Mounting Feature :
Panel Mount
Color :
Amber
Base Type :
Telephone Slide Standard
Packing Method :
Bulk
Shape :
Round
Can Replace Lamps :
Multiple T2 Telephone Slide Base Lamps
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
T- 2
Factory Lead Time :
8 Weeks
Applications :
General Purpose Lighting
Luminous Intensity :
2800.0 mcd
Millicandela Rating :
2800mcd
Number of Terminations :
1
Series :
2SB
Surface Mount :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
12V
Wavelength :
592nm
Viewing Angle :
30 deg
Number of Functions :
1
Configuration :
Single
Datasheets
2SB-NWA12H
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING