2SA1201-Y-TP
Mfr.Part #
2SA1201-Y-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case
TO-243AA
Description
TRANS PNP 120V 0.8A SOT89
Manufacturer :
3
Case Connection :
COLLECTOR
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Transistor Type :
PNP
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-30 Code :
R-PSSO-F3
Terminal Form :
Flat
Configuration :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Transistor Application :
AMPLIFIER
Package / Case :
TO-243AA
Factory Lead Time :
12 Weeks
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Elements :
1
Current - Collector Cutoff (Max) :
100nA ICBO
Transition Frequency :
120MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
120V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
1V @ 50mA, 500mA
Operating Temperature :
150°C TJ
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Single
Polarity/Channel Type :
PNP
Current - Collector (Ic) (Max) :
800mA
Frequency - Transition :
120MHz