2R5TPE220MAFB
Mfr.Part #
2R5TPE220MAFB
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Description
CAP TANT POLY 220UF 2.5V 1411
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Leakage Current :
11μA
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
TANTALUM (SOLID POLYMER)
Polar
Additional Feature :
RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ-500KHZ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
2.5V
Number of Pins :
2
Feature :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Height :
1.9mm
Manufacturer Size Code :
B2
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Length :
3.5mm
Depth :
2.8mm
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tan Delta :
0.08
Ripple Current :
2A
Capacitance :
220μF
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage :
2.5V
Series :
POSCAP™ TPE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Dissipation Factor :
8 %
Type :
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm @ 100kHz
Datasheets
2R5TPE220MAFB
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors Panasonic 2R5TPE220MAFB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Package / Case:1411 (3528 Metric), Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~105°C, Voltage:2.5V, Type:Molded, 2R5TPE220MAFB pinout, 2R5TPE220MAFB datasheet PDF, 2R5TPE220MAFB amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors Panasonic 2R5TPE220MAFB ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.