2PH1-19-UA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2PH1-19-UA
Manufacturer
Adam Tech
Description
CONN HEADER VERT 19POS 2MM
Stock
700
In Stock :
700
Manufacturer :
Adam Tech
Product Category :
Headers, Male Pins
Number of Rows :
1
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Reference Standard :
UL, CSA
Termination :
Solder
Contact Shape :
Square
Mounting Type :
Through Hole
Contact Length - Post :
0.110 2.79mm
HTS Code :
Terminal Pitch :
2.0066mm
Shrouding :
Unshrouded
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Fastening Type :
Push-Pull
JESD-609 Code :
e4
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
19
Contact Length - Mating :
0.154 3.91mm
Contact Type :
Male Pin
Contact Resistance :
20mOhm
Insulation Color :
Black
Body Breadth :
0.079 inch
Number Of PCB Rows :
1
Voltage - Rated :
250VAC
Connector Type :
Header
Overall Contact Length :
0.343 8.70mm
Series :
2PH1
Factory Lead Time :
9 Weeks
Body Depth :
0.079 inch
Number of Positions Loaded :
All
Reliability :
COMMERCIAL
Additional Feature :
RoHS Compliant
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Current Rating (Amps) :
1A
Contact Material :
Brass
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Number of Conductors :
ONE
Style :
Board to Board
Insulation Height :
0.079 2.00mm
Packaging :
Bulk
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
2PH1-19-UA
Adam Tech 2PH1-19-UA
2PH1 Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 19-Position Board to Board 0.079 2.00mm Height