2M91ZHB0G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2M91ZHB0G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 91V 2W DO204AC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
DO-204AC (DO-15)
Packaging :
Bulk
Impedance-Max :
125Ohms
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±5%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 69.2V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power - Max :
2W
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
91V
Series :
Automotive, AEC-Q101
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheets
2M91ZHB0G
Taiwan Semiconductor 2M91ZHB0G
125Ohms ±5% 500nA @ 69.2V -55°C~175°C TJ DO-204AC, DO-15, Axial
2M91ZHB0G Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 500nA @ 69.2V.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 91V.
2M91ZHB0G Features
reverse leakage current of 500nA @ 69.2V
500nA @ 69.2V is the maximum voltage (Tol)