2M805-005-07ZNU19-85SA
Mfr.Part #
2M805-005-07ZNU19-85SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Package / Case
805
Datasheet
Download
Description
CONN RCPT FMALE 85POS GOLD SLDR
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Number of Positions :
85
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Color :
Black
Mount :
PCB
Feature :
Potted
Termination :
Solder
Fastening Type :
Threaded
Package / Case :
805
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Current Rating (Amps) :
5A
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount, Through Hole 85 Positions Solder Gold Black Zinc Nickel Bulk A Threaded
2M805-005-07ZNU19-85SA Overview
2M805-005-07ZNU19-85SA Features
2M series
2M805-005-07ZNU19-85SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M805-005-07ZNU19-85SA Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER