2M805-004-07M15-37SA
Mfr.Part #
2M805-004-07M15-37SA
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
Stock
27
In Stock :
27
Published :
2011
Current Rating (Amps) :
5A
Filter Feature :
No
Shell Size - Insert :
15-37
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Backshell Type :
Solid
HTS Code :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
37
Color :
Silver
Empty Shell :
Series :
2m
Resistance :
2.805MOhm
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Orientation :
A
Total Number of Contacts :
37
50.0μin 1.27μm
MIL Conformance :
DIN Conformance :
Mixed Contacts :
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
2M805-004-07M15-37SA Overview
2M805-004-07M15-37SA Features
2M series
2M805-004-07M15-37SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M805-004-07M15-37SA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER