2M805-004-07M10-2SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2M805-004-07M10-2SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 2POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
2
Shell Size - Insert :
10-2
Filter Feature :
No
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum Alloy
Empty Shell :
Factory Lead Time :
5 Weeks
Shielding :
Shielded
Gender :
FEMALE
Shell Finish :
Electroless Nickel
Insulation Resistance :
5GOhm
MIL Conformance :
Contact Style :
Socket
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Reach Compliance Code :
Unknown
Resistance :
2.805MOhm
Total Number of Contacts :
2
Published :
2011
Current Rating (Amps) :
13A
Series :
2m
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
Color :
Silver
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
IEC Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 2 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
2M805-004-07M10-2SA Overview
2M805-004-07M10-2SA Features
2M series
2M805-004-07M10-2SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M805-004-07M10-2SA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER