2M805-004-07M10-13SA
Mfr.Part #
2M805-004-07M10-13SA
Description
CONN RCPT FMALE 13POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Published :
2013
Color :
Silver
DIN Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
No
Shell Finish :
Electroless Nickel
HTS Code :
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
MIL Conformance :
Backshell Type :
Solid
Contact Style :
Socket
Orientation :
A
Shell Size - Insert :
10-13
Mixed Contacts :
Number of Positions :
13
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Total Number of Contacts :
13
Gender :
FEMALE
Empty Shell :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Resistance :
2.805MOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Current Rating (Amps) :
5A
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 13 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
2M805-004-07M10-13SA Overview
2M805-004-07M10-13SA Features
2M series
2M805-004-07M10-13SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M805-004-07M10-13SA Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER