2M805-004-02NF8-4SA
Mfr.Part #
2M805-004-02NF8-4SA
Description
CONN RCPT FMALE 4POS GOLD CRIMP
Stock
18
In Stock :
18
Current Rating (Amps) :
5A
Number of Positions :
4
Body Material :
Aluminium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
2.805MOhm
Contact Style :
Socket
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Feature :
Flange
50.0μin 1.27μm
Contact Plating :
Gold
Number of Contacts :
4
Shell Size - Insert :
8-4
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
A
REACH SVHC :
No SVHC
Gender :
Receptacle
Published :
2011
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 4 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
2M805-004-02NF8-4SA Overview
2M805-004-02NF8-4SA Features
2M series
2M805-004-02NF8-4SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M805-004-02NF8-4SA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER