2M805-004-01M12-201PA
Mfr.Part #
2M805-004-01M12-201PA
Description
CONN RCPT MALE 6POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Style :
Pin
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps) :
5A 23A
Shell Size - Insert :
12-201
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
2011
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Orientation :
A
Contact Plating :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
Number of Pins :
12
Number of Positions :
6
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Gender :
Male
Shell Material :
Aluminum Alloy
Number of Contacts :
6
Color :
Silver
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 6 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
2M805-004-01M12-201PA Overview
Packaging is Receptacle, Male Pins.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the 2M Series, it can be found in this category.It has 12 pins.The device is operating at -65°C~150°C Operating Temperature.
2M805-004-01M12-201PA Features
2M series
2M805-004-01M12-201PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M805-004-01M12-201PA Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER