2M805-003-07NF9-10PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2M805-003-07NF9-10PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 10POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
2m
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Pins :
23
Insulation Resistance :
5GOhm
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Feature :
Backshell
Total Number of Contacts :
10
Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
9-10
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
HTS Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Empty Shell :
DIN Conformance :
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
B
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Gender :
Male
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Backshell Type :
Solid
Cable Opening :
0.397 (10.08mm)
Shielding :
Shielded
Mixed Contacts :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
10
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
POLARIZED
Contact Style :
Pin
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
5A
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 10 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
2M805-003-07NF9-10PB Overview
This product is packaged in a Receptacle, Male Pins box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the 2M Series.It is equipped with 23 pins.Furthermore, there are other features such as POLARIZED, to name a few.In many ways, Backshell makes it more powerful.Operating temperature is set to -65°C~150°C.
2M805-003-07NF9-10PB Features
2M series
2M805-003-07NF9-10PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M805-003-07NF9-10PB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER