2M805-003-07M8-6PA
Mfr.Part #
2M805-003-07M8-6PA
Description
CONN RCPT MALE 6POS GOLD CRIMP
Stock
33
In Stock :
33
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Cable Opening :
0.317 (8.05mm)
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
No
Color :
Silver
Current Rating (Amps) :
5A
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
23
Contact Style :
Pin
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
2m
IEC Conformance :
No
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
Total Number of Contacts :
6
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Published :
2013
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
ROHS3 Compliant
Termination :
Crimp
Backshell Type :
Solid
Shell Material :
Aluminum Alloy
Empty Shell :
Number of Positions :
6
Orientation :
A
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
8-6
Mixed Contacts :
Gender :
Male
Filter Feature :
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 6 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
2M805-003-07M8-6PA Overview
The packaging contains Receptacle, Male Pins.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number 2M belongs to the 2M Series.A 23 pin is provided on the device.In many ways, it is more powerful due to its Backshell feature.This device operates at a temperature of -65°C~150°C.
2M805-003-07M8-6PA Features
2M series
2M805-003-07M8-6PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M805-003-07M8-6PA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER