2M805-003-07M10-13SA
Mfr.Part #
2M805-003-07M10-13SA
Description
CONN RCPT FMALE 13POS GOLD CRIMP
Stock
5
In Stock :
5
Product Category :
Circular Connector Assemblies
HTS Code :
DIN Conformance :
No
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Number of Positions :
13
Mounting Type :
Panel Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
MIL Conformance :
No
Termination :
Crimp
Empty Shell :
Total Number of Contacts :
13
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Contact Style :
Socket
Mixed Contacts :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Size - Insert :
10-13
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Finish - Mating :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Published :
2011
Orientation :
A
Cable Opening :
0.473 (12.01mm)
Fastening Type :
Threaded
Color :
Silver
Bulk
Filter Feature :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
Insulation Resistance :
5GOhm
IEC Conformance :
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 13 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
2M805-003-07M10-13SA Overview
2M805-003-07M10-13SA Features
2M series
2M805-003-07M10-13SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M805-003-07M10-13SA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER