2M805-003-02M23-130BB
Mfr.Part #
2M805-003-02M23-130BB
Description
CONN RCPT HSG FMALE 130P PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
Silver
Orientation :
B
Number of Positions :
130
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
Number of Contacts :
130
Gender :
FEMALE
Shielded
Number of Pins :
Contact Size :
23
Aluminum Alloy
Type :
For Female Sockets
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 130 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included 2M
2M805-003-02M23-130BB Overview
It comes in Receptacle Housing packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the 2M Series of products.This part shares lots of benefits with other For Female Sockets products.When operating, it is possible to ensure that Backshell is maintained.The device is equipped with 130 pins.
2M805-003-02M23-130BB Features
2M series
2M805-003-02M23-130BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M805-003-02M23-130BB Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT