2M805-003-01ZNU15-37SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2M805-003-01ZNU15-37SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Fastening Type :
Threaded
Gender :
FEMALE
Resistance :
2.805MOhm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Contact Plating :
Gold
Series :
2m
Published :
Number of Contacts :
37
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Insulation Resistance :
5GOhm
Orientation :
A
Insert Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Style :
Socket
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Black
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
37
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Backshell
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 37 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk A Threaded
2M805-003-01ZNU15-37SA Overview
2M805-003-01ZNU15-37SA Features
2M series
2M805-003-01ZNU15-37SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M805-003-01ZNU15-37SA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER