2M805-003-01NF10-13SA
Mfr.Part #
2M805-003-01NF10-13SA
Description
CONN RCPT FMALE 13POS GOLD CRIMP
Stock
22
In Stock :
22
Shell Size - Insert :
10-13
Feature :
Backshell
Published :
2013
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Number of Positions :
13
Resistance :
2.805MOhm
Color :
Olive Drab
Number of Contacts :
13
Current Rating (Amps) :
5A
COPPER ALLOY
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 13 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
2M805-003-01NF10-13SA Overview
2M805-003-01NF10-13SA Features
2M series
2M805-003-01NF10-13SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M805-003-01NF10-13SA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER