2M805-003-01M12-26SA
Mfr.Part #
2M805-003-01M12-26SA
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
3
In Stock :
3
Published :
2011
Number of Positions :
26
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
12-26
50.0μin 1.27μm
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Contacts :
26
Current Rating (Amps) :
5A
Resistance :
2.805MOhm
Feature :
Backshell
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
2M805-003-01M12-26SA Overview
2M805-003-01M12-26SA Features
2M series
2M805-003-01M12-26SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
2M805-003-01M12-26SA Circular Connectors applications.
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER